Παραδοσιακοί οικισμοί, πετρογέφυρα, νερόμυλοι...

Στάδια υλοποίησης:

  • •    Προσανατολισμός - παρουσίαση του θέματος - γνωριμία με τα παιδιά  
  • •    προβολή παρουσίαση του θέματος στους χώρους του ΚΠΕ, 
  • •    παρουσίαση παραδοσιακού μνημειακού αποθέματος στο νομό Θεσπρωτίας
  • •    έξοδος στα πεδία δράσης
  • •    χωρισμός σε ομάδες   

•    επισκεψη στου νερόμυλοι Τζούμα
•    επισκεψη στο μονοπάτι Λάγγαρη
•    επισκεψη στο Καλπακιώτικο Γεφύρι
•    επισκεψη στο παραδοσιακό χωριό Φοινίκι
•    επισκεψη στο γεφύρι της Γκούμανης (φράγμα Καλαμά)
•    επισκεψη στην παλιά Σαγιάδα (πεδίο Δράσης - ομάδες αναζήτησης)
•    επισκεψη στο Μεσοχώρι - συζήτηση για ανθρώπινες παρεμβάσεις.
•    επισκεψη στον ανεμόμυλο Ηγουμενίτσας
•    απολογισμός

το πρόγραμμα είναι πολυήμερο.

 

Το αναλυτικό πρόγραμμα είναι:

Πρώτη μέρα
09:00 - 09:15  Προσανατολισμός - παρουσίαση του θέματος - γνωριμία με τα παιδιά   
09:15 - 10:00  προβολή παρουσίαση του θέματος στους χώρους του ΚΠΕ
10:00 - 10:30  παρουσίαση παραδοσιακού μνημειακού αποθέματος στο νομό Θεσπρωτίας - χωρισμός σε ομάδες   
10:30 - 10:45  Μετάβαση στο παραδοσιακό οικισμό Φοινικίου
10:45 - 11:30  Επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο
11:30 - 13:00  Περιήγηση, παρατήρηση, καταγραφή παραδοσιακών στοιχείων (Α΄ ομάδα)
11:30 - 13:00  Περιήγηση, παρατήρηση, καταγραφή σύγχρονων αρνητικών παρεμβάσεων (Β΄ ομάδα)
13:00 - 13:15  Μετάβαση στο Δ.Δ. Ελαίας
13:15 - 13:45  Ενημέρωση στο παραδοσιακό γεφύρι του Καλπακιώτικού
13:45 - 13:50  Μετάβαση στο Δ.Δ. Βρυσέλλας
13:50 - 17:00  Γεύμα – Επιστροφή Ηγουμενίτσα - Ανάπαυλα   
17:00 - 17:30  Μετάβαση  στο Δ.Δ. Δάφνης
17:30 – 18:30  Επίσκεψη στο νερόμυλο – νεροτριβή Μπαλαούρα
18:30 - 19:30  Περιηγητική διδρομή στο παραδοσιακό μονοπάτι του Λάγκαρη (μήκους: 2200μ)
19:30 - 21:00  Δείπνο – Επιστροφή Ηγουμενίτσα

Δεύτερη  μέρα (A)
09:00 - 09:30  Αναχώρηση από Ηγουμενίτσα για Παλαιά Σαγιάδα   
09:30 - 10:00  επίσκεψη στο γεφύρι της Γκούμανης (φράγμα Καλαμά)
10:00 - 10:15  Μετάβαση στο παλαιά Σαγιάδα  
10:15 - 12:00  Περιήγηση, παρατήρηση,  καταγραφή παραδοσιακών στοιχείων (Α΄ ομάδα)
10:15 - 12:00  Περιήγηση, παρατήρηση,  καταγραφή σύγχρονων αρνητικών παρεμβάσεων (Β΄ ομάδα)
12:00 - 13:30  Επίσκεψη στο Κέντρο Ενημέρωσης Καλαμά
13:30 - 15:30  Γεύμα – Ανάπαυλα
15:30 - 16:00  Επίσκεψη στο Δ.Δ. Πλαισίου
16:00 - 18:00  Περιήγηση και σχολιασμός του οικισμού και των κτισμάτων
18:00 - 18:15  Μετακίνηση στο Δήμο Φιλιατών
18:15 - 19:15  Εξερεύνηση παραδοσιακών κτισμάτων
19:15 - 19:30  Μετάβαση στην Βρυσέλλα
19:30 – 20:00  Δείπνο στην Βρυσέλλα
20:00 - 20:20  Επιστροφή στη Ηγουμενίτσα

Δεύτερη  μέρα (B)
09:00 - 09:30  Αναχώρηση από Ηγουμενίτσα για Παραδοσιακό χωριό Γηρομερίου
09:30 - 11:00  Περιήγηση, παρατήρηση, καταγραφή παραδοσιακών στοιχείων (Α΄ ομάδα)
09:30 - 11:00  Περιήγηση, παρατήρηση, καταγραφή σύγχρονων αρνητικών παρεμβάσεων (Β΄ ομάδα)
11:00 - 11:10  Επίσκεψη στη Ι.Μ. Γηρομερίου
10:15 - 12:15  Ενημέρωση και περιήγηση από μοναχούς της Μονής
12:15 - 12:45  Μετάβαση - επίσκεψη στο ασκηταριό του οσίου Νείλου
12:45 - 13:30  Μετάβαση - επίσκεψη και ιστορική αναδρομή στο γεφύρι του Καλπακιώτικου
13:30 - 15:00  Μετάβαση στο Δ.Δ. Δαφνης, Γεύμα
15:00 - 17:00  Επίσκεψη στην Ηγουμενίτσα - Ανάπαυλα
17:00 - 19:00  Μετάβαση - Επίσκεψη στον ανεμόμυλο και σε κτίσματα της περιοχής Γραικοχωρίου   
19:00 – 20:00  Συζήτηση

Τρίτη  μέρα
09:00-09:15  Μετάβαση στο Δ.Δ. Βρυσέλας
09:15-09:45  Παρουσίαση από τους μαθητές (α ομάδα)   
09:45-10:15  Παρουσίαση από τους μαθητές (β ομάδα)   
10:15-11:00  Περίληψη του προγράμματος (επανάληψη)  
11:00-12:00  Συζήτηση-συμπλήρωση φύλλων αξιολόγησης

Discover Thesprotia – Virtual Tour

Ευρωπαϊκή Κάρτα Νέων

Ημερολόγιο

Δεκέμβριος 2017
ΚΔΤΤΠΠΣ
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Καιρός

Επισκεψιμότητα

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 10 επισκέπτες και κανένα μέλος